O AIKIDO

AIKIDO

ve své dnešní podobě je výsledkem celoživotního studia různých bojových umění zakladatele Moriheie Ueshiby (*1883 +1969). Postupně cvičením Ju Jitsu, Kenjutsu, Judo, Juken Jutsu a Daito ryu dospěl ke své koncepci umění spojujícícho ducha a tělo Aikibujutsu - později Aikibudo. Toto umění pak bylo oficiálně zaregistrováno japonským ministerstvem školství jako AIKIDO. Drobná změna v názvu (z budo - bojové umění, cesta bojovníka na do - cesta) vyjadřuje zakladatelovo pochopení, že účelem bojového umění není zlikvidovat útočníka, neboť i útočník je lidská bytost. V poválečném období se rozšiřuje aikido i mimo území Japonska, kde se dočkalo masové popularity již v 60. letech. Zakladatel si nepřál degradaci aikido na sport pořádáním zápasů a soutěží, podporujících rivalitu a soutěživost místo hledání harmonie (ai 合 harmonie, ki 気 energie, do 道 cesta). To je hlavním důvodem menší popularity ve srovnání s jinými bojovými uměními.


Dnešní AIKIDO

Rodina Ueshiba pokračuje v šíření myšlenek aikido i po smrti jeho zakladatele, kdy vedení aikikai převzal nejprve jeho syn Kisshomaru Ueshiba (*1921 +1999), jehož zásluhou došlo v 70. a 80. letech k celosvětové popularizaci umění. Po jeho smrti je ve světě aikido uznáván jako Doshu (hlava cesty) vnuk zakladatele Moriteru Ueshiba (*1951) dále propagující aikido ve světě literárně i semináři (1997 Irsko, 2006 Austrálie). Nadějí pro budoucnost aikido je pravnuk zakladatele Mitsuteru Ueshiba (* 1981), který ČR navštívil v roce 2016.  


Současné AIKIDO 

Morihei Ueshiba získal na svou stranu řadu studentů, kteří po jeho smrti vytvořili různé styly aikido a šíří toto umění do celého světa.

Přestože dnes existuje řada organizací aikido, hlavní zůstává AIKIKAI HOMBU DOJO sídlící v Tokyu a celosvětově zastřešující všechny organizace. V Evropě se průkopnickou zemí stala Francie.
Většině lidí se pod pojmem aikido vybaví americký herec Steven Segal, který techniky předvedl ve filmech. v 90. letech a je držitelem 7. danu aikido. 


HISTORIE A SOUČASNOST AIKIDO